Jak przełamać lęk przed wizytą u dentysty?

306
Jak przełamać lęk przed wizytą u dentysty?

Podczas praktyki dentystycznej wielokrotnie spotykamy się z przypadkami, kiedy pacjent trafia do gabinetu z silnym bólem zęba, który wymaga szybkiej interwencji ze strony specjalisty. Jak się okazuje, wielu takich sytuacji, długotrwałego i kosztownego leczenia można by uniknąć – problem zostałby dostrzeżony już na wizycie kontrolnej. Niestety wiele osób obawia się wizyty w gabinecie stomatologicznym. Niejednokrotnie lęk ten spowodowany jest przykrymi doświadczeniami z dzieciństwa. Warto pamiętać, że zwlekanie z wizytą u dentysty może prowadzić do poważnych komplikacji, a także większego bólu i narastającego strachu. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni gabinet stomatologiczny i na co zwrócić uwagę, jeśli cierpisz na lęk przed wizytą u dentysty.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dentysty?

Przed umówieniem pierwszej wizyty w gabinecie dentystycznym, warto zasięgnąć porady u znajomych, czy też rodziny. Jeżeli jakaś osoba ma nieprzyjemne doświadczenie związane z konkretnym stomatologiem, na pewno podzieli się swoją opinią na jego temat. Bogatym źródłem wiedzy o gabinetach dentystycznych jest także Internet – przeważająca liczba pozytywnych ocen jest wskazówką na temat tego, że dana placówka świadczy usługi na wysokim poziomie. W trakcie pierwszej wizyty warto zwrócić uwagę na tzw. pierwsze wrażenie. Można przyjąć, że jeżeli gabinet jest zadbany i czysty, jego personel dba o zapewnienie odpowiednich warunków pracy oraz utrzymanie higieny w trakcie przeprowadzania leczenia pacjentów. Niebywale ważną kwestią są również kompetencje specjalistów – poza oczywistą wiedzą merytoryczną i umiejętnościami, stomatolodzy powinni zapewnić poczucie bezpieczeństwa, komfort i wsparcie w nagłych sytuacjach.

Dziecko boi się wizyty w gabinecie stomatologicznym – co robić?

Kłopotliwy może okazać się wybór gabinetu stomatologicznego, który będzie przyjazny dzieciom. Nie wszyscy specjaliści chcą przyjmować małych pacjentów i warto o tym pamiętać, gdyż nieprzyjemne doświadczenie z młodości może spotęgować lęk przed wizytą u dentysty. Dobrym rozwiązaniem będzie wybór lekarza stomatologa, który cechuje się odpowiednim podejściem do dzieci i cierpliwością. Atmosferę towarzysząca wizycie malucha w gabinecie skutecznie poprawią akcesoria i zabawki, czy też nagroda dla dzielnego pacjenta.

54321
(0 votes. Average 0 of 5)