Czy każdą wadę zgryzu można skorygować z pomocą ortodonty?

590
Czy każdą wadę zgryzu można skorygować z pomocą ortodonty?

Wada zgryzu dotyczy bardzo dużej części społeczeństwa w Polsce. Niektóre przypadki są na tyle skomplikowane, że wyglądają nieestetycznie, ale też uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Przyczyny występowania wady mogą być dziedziczne, wrodzone lub nabyte. Leczeniem wad zgryzu zajmuje się lekarz ortodonta, którego głównym zadaniem jest zapobieganie. W momencie, gdy leczenie nie przynosi spodziewanego efektu lub wada jest głęboka, zakłada on aparat ortodontyczny.

Wady zgryzu – najczęstsze przypadki

Badania wykazują, że nawet 60% Polaków ma problemy z krzywym zgryzem. Częstotliwość występowania problemu powinna nakłonić wszystkich do częstszych wizyt u dentysty w celu kontroli i zapobieganiu postępowania wady. Rozróżnić można kilka rodzajów wad zgryzu:

  • tyłozgryz,
  • zgryz krzyżowy,
  • zgryz otwarty.

W przypadku, gdy zmiany dotyczą stawów skroniowo-żuchwowych i towarzyszą im silne objawy bólowe, mówi się o tzw. zgryzie urazowym. Najczęstszą przyczyną wady tego typu są przeszkody powstałe w wyniku kolizji w zwieraniu szczęki górnej i dolnej.

Jak wygląda leczenie ortodontyczne?

Głównym celem leczenia ortodontycznego jest doprowadzenie uzębienia do odpowiedniego stanu oraz wzajemnej relacji przestrzennej zębów szczęki i żuchwy. Działanie tego typu pozwoli przywrócić fizjologiczne warunki umożliwiające prawidłową pracę mięśni żucia i stawów skroniowo-żuchwowych. Zdecydowaną większość wad zgryzu można wyleczyć u ortodonty, który określa optymalny sposób leczenia pacjenta. Zapraszamy serdecznie do konsultacji lekarskiej w gabinecie stomatologicznym mieszczącym się w Targówku – dzielnicy Warszawy.

54321
(0 votes. Average 0 of 5)